Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2020

Ebay Kargo Takip

Ebay Kargo Takip

Bilgisayar programcısı Fransız Pierre Omidyar tarafından 1995 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kurulan eBay, günümüzde dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden birine dönüşmüş durumdadır. Herkesin dilediği anda dileği ürünü satabilmesine, açık arttırmaya girebilmesine ve özgürce alışveriş yapmasına olanak sağlayan eBay, özellikle son 10 yılda Türkiye’de çok fazla tercih edilir oldu. Türkiye’de bulunamayan birçok ürünün eBay’de satılması, dünyanın her köşesinden alışveriş yapabilme imkanı tanıması ve uygun fiyatlı ürünlerle eBay, sadece ülkemizde değil tüm dünyada online alışveriş tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir firmadır. Milyonlarca satıcısı ile hemen hemen herkese hitap eden ürünleri bünyesinde toplayan eBay, herkese dilediği ürünü satma imkanı tanıması nedeniyle çok tercih edilen bir online alışveriş sitesi haline geldi. Her zaman yurt dışından alışveriş yapmanın belli zorlukları bulunsa da eBay bu negatif etkenleri en aza indirebilen bir firma olmayı başarmıştır. Biz de bu yazımızda sizler için eBay üzerinden yaptığınız alışverişlerde eBay kargo takip işleminizi nasıl gerçekleştirebileceğinizi konu aldık.

Ebay Kargo Takip İşlemi

Öncelikle eBay üzerinden alışveriş yapmanın çok sayıda avantajı olduğu gibi dezavantajları olduğunu da bilmelisiniz. Ürününüzün farklı bir ülkeden gelmesi elbette vakit alacaktır ve genellikle ürünlerin kargoda kaybolması en büyük problemlerden biridir. eBay üzerinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri ürününüzün güvenlikli bir şekilde size ulaşacağına emin olmaktır. Herhangi bir ürün siparişi verdiğinizde bu ürün farklı ülkelerden farklı kargo yöntemleri ile gönderilecektir. Bu nedenle satıcı ile iletişim halinde olmak son derece önemli olacaktır. Eğer satın almak istediğiniz ürün ücretsiz kargo seçeneği içeriyorsa yani “Free Shipping” ise bu durumda ürüne eBay kargo takip işlemi yapılamamaktadır. Gönderi ücretsiz bir kargo yöntemi ile gönderildiğinde genellikle “Tracking Code” adı verilen ve kargonuzu takip etmenize yarayan kod size ulaştırılmayacaktır. Bu durumda eBay kargo takip işlemini gerçekleştiremezsiniz ve kargonuzun gelmesini beklemekten başka bir şansınız olmaz. Eğer ürün kargoda kaybolur ya da size ulaşmazsa böyle bir durumda satıcı ile iletişime geçebilir, ürünün tekrar gönderilmesini rica edebilir ya da para iadesi isteyebilirsiniz.

eBay kargo takip işlemini yapabilmeniz için gönderinin takip sağlayabileceğiniz bir kargo yöntemi ile gönderilmesi gerekir. Eğer istediğiniz ürün için güvenilir bir kargo yöntemi yoksa satıcı ile iletişime geçerek, takip edebileceğiniz bir kargo yöntemi seçmesini söyleyebilirsiniz fakat bu durumda siparişinizin ek ücrete tabii tutulması muhtemeldir. Yani güvenlikli bir kargo yöntemi seçmek her zaman daha maliyetlidir. Bununla beraber “Free Shipping” yani ücretsiz gönderim yapılan ürünlere nazaran diğer kargo yöntemleri ile gönderilen siparişlerin daha hızlı gelme ihtimali yüksektir. Yine de satın alacağınız ürünlerin nereden geldiğine dikkat etmelisiniz. Çin gibi farklı bir kıtadan gelecek olan ürünün hemen kapınızda olmasını beklememelisiniz. Satıcıyla iletişime geçip güvenli bir sipariş verdiğinize emin olduktan belli bir süre sonra satıcının size bir “Tracking Code” yollamasını beklemelisiniz. “Tracking Code” kargo takip işlemi yapmanızı sağlayan koddur. Bu yazımızda bu koddan eBay kargo takip kodu olarak bahsedeceğiz. Satıcının eBay kargo takip kodunuzu yollaması ortalama 3 -4 gün kadar vakit alabilir. Bu süre ürününüzün hazırlanıp kargoya teslim edilmesi süresidir. Gönderiniz kargoya teslim edildiğinde satıcı eBay kargo takip kodunuzu size e-posta ya da mesaj ile yollayacaktır. Bu kod bazen eBay’den yaptığınız siparişleri görebildiğiniz menüde siparişin yanında Tracking Code olarak çıkabilir. Satıcınız hala eBay kargo takip kodunuzu yollamadıysa siparişler menüsünü kontrol edebilirsiniz.

eBay kargo takip numaranız size ulaşmış ise artık eBay kargo takip işlemini yapabilirsiniz. eBay üzerinden ürünlerini satan çok sayıda satıcı bulunmaktadır ve bu satıcıların hepsi dünyanın dört bir yanından, farklı farklı ülkelerden faaliyet göstermektedir. Bu nedenle kargonuzu takip etmek için tüm dünya üzerindeki kargoları kontrol etmeniz gerekir ki bu da imkansızdır. Bu nedenle eBay kargo takip numaranızı girerek bütün kargo firmalarından bilgi toplayıp size bilgi veren 17track isimli internet sitesini bulabilirsiniz. Aşağıda bağlantısını bulabileceğiniz 17track isimli sitede son derece basit bir kaç adımı izleyerek eBay kargo takip işleminizi yapabilir, kargonuzun konumu ve teslimatı ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

ebay kargo takip

Bağlantıya tıkladığınızda açılacak olan 17track ana sayfasında “Enter up to 40 numbers, one per line.” yazan bir boşluk göreceksiniz. Bu boşluğa 40 haneli eBay kargo takip numaranızı girmelisiniz. Daha sonrasında Track yazan butona tıkladığınızda eBay kargo takip işlemini yapabilir, kargom nerede sorunuzun yanıtına ulaşmış olursunuz.

eBay’den yapılan alışverişlerde gönderiler ülke sınırları içerisine girdiğinde PTT Kargo ile teslim edilmektedir. Ürününüz eBay kargo takip numarası ile gönderildiyse Türkiye sınırlarına girdikten sonra kargo takip işleminizi aşağıda bağlantısını bulabileceğiniz PTT Kargo internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. eBay kargo takip kodu olmadan yapılan gönderilerde kargonuz yine PTT Kargo ile teslim edilecektir fakat eBay kargo takip işlemini yapma ihtimaliniz olmayacaktır. Ayrıca yurt dışından gelen ürünlerin çoğu zaman teslim alan biri olmadan kapıya bırakıldığını da hatırlatmak isteriz. Bu nedenle kargo teslimi sırasında kesinlikle bulanacağınız bir adres vermeye özen göstermeniz yararlı olacaktır.

Ebay Kargo Fiyatı

eBay üzerinden yapılan alışverişlerde kargo ücretlendirmesi çok sayıda değişkene bağlıdır. Bunlar kargo yöntemi, ürünün gönderileceği ülke ve ürünün teslim edileceği ülke gibi sıralanabilir. Her ürün için gönderinin teslim edileceği ülkeye uygun kargo ücretlendirmesine satın almadan önce ürün sayfasından ya da satıcı ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Ücretsiz gönderimlerde genellikle gönderiler uzun bir kaç haftada elinize geçer, ücretli gönderimlerde bu süre düşebilir. Yine de çok uzak bir yerden yaptığınız alışverişlerin teslimatının kısa sürede yapılmasını beklememelisiniz. eBay üzerinden yaptığınız alışverişlerde herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda aşağıda bağlantısını bulabileceğiniz eBay ile ya da alışveriş yapmış olduğunuz satıcıyla iletişime geçebilirsiniz.

eBay İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

17track İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

PTT Kargo İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz